Сімейна пара, яке має спільних малолітніх чи неповнолітніх дітей може розлучитися лише через суд.
ПУ випадку, коли, і чоловік, і дружина розуміють, що їх сімейні стосунки себе вичерпали але ніхто з подружжя не хоче бути ініціатором припинення шлюбу, можливий варіант розлучення через суд за спільним рішенням. Таке рішення дозволить захистити сторони від майбутніх непорозумінь, які можуть виникнути після припинення шлюбу.
Однак разом зі спільною заявою до суду слід подати інші документи, а саме:
- договір щодо здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини;
- нотаріально завірений договір щодо здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини про розмір аліментів на дитину.
Обидва договори можна об’єднати в один, прописавши всі необхідні пункти – законодавство це не забороняє. Договір обов’язково має бути нотаріально засвідчений.
Порядок розгляду справи про розлучення за спільним рішенням подружжя
Судова справа, у випадку, коли подружня пара подає спільну заяву про розлучення разом з угодою про виховання та утримання дитини, розглядається в порядку окремого провадження.
Розглядаючи справу суд перевіряє зміст договору, та, якщо його умови не порушують прав дитини – виносить рішення про розлучення. Таке рішення виноситься судом не раніше, чим через 30 днів після подання заяви.
Справи окремого провадження, згідно з законодавством, розглядаються за участю заявника та усіх зацікавлених осіб. Суд зобов’язаний пояснити учасникам процесу їх права та обов’язки. Для захисту інтересів дитини суд має право залучити до процесу орган опіки та піклування, в якості зацікавленої особи.
Договір про утримання та виховання дитини – зміст та умови
Договір про здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини, який подається разом з заявою про розлучення, має бути складений відповідно до вимог Сімейного кодексу України, інакше суд може відмовити в прийнятті заяви до розгляду в порядку окремого провадження.
В договорі обов’язково має бути вказано:
- з ким із батьків буде жити дитина після розлучення
- яку участь братиме у забезпеченні умов її життя, той з батьків, який буде проживати окремо;
- умови здійснення права на виховання дитини того з подружжя, який проживатиме окремо;
- аліменти на дитину у твердій грошовій сумі або у частці від доходу.
Зразок договору про утримання дитини
Спільна заява на розлучення – зразок та як подати
Заява про розірвання шлюбу за спільним рішенням подружжя подається у суд за зареєстрованим місцем проживання чоловіка або дружини.
Позовна заява про розірвання шлюбу за спільним рішенням подружжя має містити наступну інформацію:
- найменування суду, в який подається позов;
- персональні дані позивачів або їхніх представників (якщо заява подається через представників), а саме: прізвище, ім’я, по батькові, адреса проживання або перебування, номера телефонів, якщо такі відомі;
- інформацію про дату та час реєстрації шлюбу, наявність дітей, рішення про розірвання шлюбу (причини та мотиви рішення вказувати не обов’язково).
Перелік документів, що додаються до заяви:
- оригінал свідоцтво про шлюб;
- копія свідоцтва про народження;
- копія паспорту та ідентифікаційного коду заявників;
- довідка про склад сім’ї з місця прописки заявників;
- копія нотаріально-засвідченого договору про участь у вихованні та утриманні спільної дитини;
- доказ сплати судового збору у вигляді квитанції;
- копія заяви та всіх прикріплених до неї документів для зацікавленої особи.
Зразок заяви про розлучення за спільною заявою подружжя
Зразок заяви про розгляд справи без участі сторін
Зразок заяви про отримання рішення суду
Максимально швидко та зручно отримати всі необхідні документи для розірвання шлюбу за спільним рішенням подружжя можна і через наш сервіс онлайн розлучень. Готові документи та детальну покрокову інструкцію ви отримаєте вже через 10-20 хвилин після заповнення анкети, вам залишиться лише подати або надіслати їх Укрпоштою до суду та дочекатися винесення рішення на вашу користь.