aria.background

Перший крок
до нового життя

1300 990 грн за усі документи
Подайте до суду Укрпоштою
Згода партнера необов’язкова
Без вашої участі у суді

Заповніть анкету та отримайте документи з інструкцією на e-mail

Скільки у шлюбі дітей до 18 років?
У шлюбі є спільне майно?

Послугу надає Адвокатське бюро

Національна асоціація Адвокатів України

Перед початком можна зателефонувати або написати нам для безкоштовної консультації адвоката по розлученню

Аліменти після 18 років в Україні

У СК України зазначено, що батьки зобов'язуються забезпечувати свою дитину до досягнення нею віку 18 років, навіть якщо вони розірвали подружні стосунки. При цьому аліменти виплачує той батько, який мешкає окремо від дитини. Такі виплати можуть бути як добровільними, так і стягуватись у судовому порядку. У деяких випадках аліменти виплачуються дітям навіть після повноліття.

Аліменти після 18 років в Україні

У яких випадках аліменти виплачуються після 18 років?

Відповідно до Сімейного Кодексу України, батьки зобов'язані забезпечувати дитину протягом її навчання у вищому навчальному закладі. При цьому важливим є дотримання кількох положень:

  1. Вступ до коледжу або ВНЗ – головною умовою отримання аліментів є продовження навчання після досягнення повноліття.
  2. Денна форма навчання. Вважається, що студенти, які навчаються заочно, мають достатньо часу для підробітку та самостійного задоволення всіх своїх потреб. Саме тому аліменти можуть отримувати лише ті, хто навчається стаціонарно.
  3. Вік до 23 років. Не обов'язково вступати до університету одразу після повноліття. Аліменти виплачуються в тому випадку, якщо дитина вступила до ВНЗ до досягнення нею 23 років.
  4. Якщо у батьків є можливість утримувати дитину.

Варіанти виплати аліментів повнолітнім дітям такі самі, як і неповнолітнім: добровільний та примусовий. Останній передбачає стягнення фінансових коштів у судовому порядку чи нотаріально.

Стягнення аліментів після 18 років у судовому порядку

У таких ситуаціях суд регулюється як Сімейним, так і Цивільним Кодексом України. Саме тому варто ретельно підготуватися до засідання та попередньо проконсультуватися з сімейним адвокатом, щоб запобігти різноманітним помилкам і бути впевненим у позитивному вердикті суду. До судової інстанції з позовом можуть звертатися:

  • батько, який живе разом з дитиною та забезпечує всі її базові потреби;
  • безпосередньо спадкоємець. Студент навіть може стягнути аліменти після 18 років з обох батьків, проте потрібно ретельно підготуватися до процесу, зібравши всі докази, що мати та батько ніяк не беруть участь у змісті та не здатні забезпечити гідний рівень життя.

Процедура виплати аліментів після 18 років має свої особливості. Наприклад, кошти виплачуються безпосередньо дитині, а чи не батькові, з яким вона проживає. Оптимальний варіант - наявність у стягувача банківського рахунку, на який можливе переведення фінансів у безготівковій формі.

Документи для стягнення аліментів після 18 років в Україні

Щоб стягнути аліменти після 18 років з батьків у судовому порядку, дитина має підготувати таку документацію:

  1. Паспорт та ідентифікаційний код.
  2. Позовна заява. Позов має бути складений відповідно до вимог ЦК України, тому, щоб уникнути проблем, краще проконсультуватися з компетентним юристом.
  3. Довідка, що підтверджує стаціонарне навчання дитини у навчальному закладі.
  4. Свідоцтво про народження.
  5. Реквізити банківського рахунку за необхідності виплати аліментів у безготівковій формі.
  6. Квитанція про оплату за навчання та витяг з банку, що підтверджує витрати та матеріальне становище студента.

Також суд може вимагати й іншу документацію під час розгляду. Обов'язково потрібно довести платоспроможність батьків, а саме надати документи, що підтверджують офіційний та неофіційний прибуток. Розмір виплат визначається кожному разі індивідуально й у середньому становить 25% від зарплати батька.

Поділитися:

Обговорення
О

Олег Яценко

Доброго дня. Підкажіть будь ласка, донька вчиться в технікумі. Чи можу я добровільно платити аліменти безпосередньо доньці коли їй  виповниться 18 років? Чи потрібно далі переказувати кошти матері? Дякую за відповідь.

Максим СелезньовАдвокат

Якщо ви добровільно сплачуєте аліменти, то ви звісно можете продовжувати підтримувати матеріально свою дитину стільки, скільки забажаєте. 
Але якщо мати подасть заяву до суду на стягнення аліментів на період навчання повнолітньої дитини, тоді краще сплачувати на рахунок матері, щоб потім не мати проблем з накопиченням боргу.
О

Олег Яценко

Дякую за відповідь. Навіть якщо я у коментарі до платежу доньці буду вказувати що це аліменти, її мати все рівно зможе створити проблеми?

Максим СелезньовАдвокат

Стягувачем аліментів є той з батьків, на чиєму утриманні знаходиться дитина, а не сама дитина.
Обговоріть це питання з матір'ю, чи буде вона подавати відповідну заяву до суду після того, як дитині виповниться 18 років.
Можливо все згодиться без суду.
О

Олег Яценко

Дякую! Ви мені дуже допомогли.
О

Олександр

Максим ,доброго Вам дня. 
Підкажіть , згідно рішення суду я виплачував аліменти 33% із ЗП на двох неповнолітніх  дітей.
Вже пів року старшій дитині виповнилося 18 років,  він знаходиться за кордоном і не навчається , який % аліментів мені  зараз потрібно платити згідно закону ?

Максим СелезньовАдвокат

Добрий день, Олександр

Згідно закону, ви маєте оплачувати аліменти в розмірі 1/4 частки від своїх доходів.

О

Олександр

Варто звернути увагу, якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття (ч. 3 ст. 183 СК України)
 
Максим,  як я розумію , в моєму випадку - мені треба  оплачувати аліменти в розмірі 33% / 2= 16.5% від частки  своїх доходів.
Так це , чи не так ?

Максим СелезньовАдвокат

Олександр, саме так і є

Якщо мати не звернеться до суду із відповідною заявою, то так і можете сплачувати.

При цьому державний виконавець, який стягує аліменти зазвичай самостійно здійснює цей розрахунок.

Добрий день.

Донька закінчить школу в 17 років, вступати до ВУЗа теж буде в 17, а в січні, наступного року, їй виповниться 18. Підкажіть, будь ласка, коли подавати заяву до суду по аліментам, коли буде вступати до ВУЗу, чи коли виповниться 18 років? Дякую 

Максим СелезньовАдвокат

Добрий день

Подати Заяву про стягнення аліментів на дитину, яка продовжує навчання ви зможете одразу, як дитині виповниться 18 років.

В

Вікторія

Доброго ранку! У мого чоловіка є ще донька від першого шлюбу та їй ще у серпні виповнилося 18 років. У вересні вона вступила до ВНЗ на заочно (контракт). Чи забов'язаний мій чоловік сплачувати аліменти?

Максим СелезньовАдвокат

Вітаю.

Так, якщо дитина продовжує навчання, то згідно законодавства України аліменти сплачуються і після 18 років. До досягнення дитиною 23 років. Або до закінчення навчання, якщо це станеться раніше.

Доброго дня, скажіть будь ласка якщо донці у травні 18 років, вчиться по червень включно і планує вступати до вишу. Коли треба пере подавати заяву на аліменти якщо навчання почнеться лише з вересня і необхідні документи для суду будуть лише у серпні( про оплату, вступ і т.д.) Дякую за відповідь.

Максим СелезньовАдвокат

Вітаю

Подати на аліменти у звʼязку із навчанням (після 18 років) ви зможете тільки, коли буде Довідка із ВНЗ. Раніше не вийде.

 

 

Добрий день, дитині в липні виповниться 18 років, вона навчається на стаціонарі в університеті на бюджетній основі. Скажіть будь ласка, чи обов"язково потрібно звертатися до суду для стягнення аліментів з батька після 18 років?, чи потрібна тільки довідка з місця навчання у виконавчий відділ? Дякую

Максим СелезньовАдвокат

Добрий день

Так, для стягнення аліментів після 18 років (у звʼязку із навчанням) вам потрібно отримати довідку ВНЗ, та звернутись до суду із позовною заявою про стягнення аліментів. Далі передати виконавчий документ до державної виконавчої служби.

Ось тут можете отримати зразок потрібної вам Заяви:

https://deposit-documents.com/documents/f29f71e9-f369-44bc-9f6f-9f612ea4f295

Або можете звернутись до нас або іншого практикуючого адвоката для підготовки документів

 

 

Н

Наталия Рудницька

Добрий день дитині 18 р навчається на денні формі ,є рішення суду про аліменти але чоловік не платить чи можливо якось вплинути на це ?

Максим СелезньовАдвокат

Вітаю

У вашому випадку перш-за-все потрібно працювати з вашим державним виконавцем по аліментах. Можете самостійно ознайомитись із матеріалами виконавчого провадження по аліментах або подати письмовий запит і зʼясувати чи вжив виконавець усіх дій потрібних для стягнення аліментів (перевірив доходи боржника, перевірив наявність майна, наклав арешт на рахунки і т.д.).

Якщо виконавець не вчинятиме дій направлених на стягнення, тоді вже можна подати письмову скаргу.

Разом з тим, якщо у боржника немає доходів чи майна, виконавець відповідно і не зможе стягнути кошти на виконання рішення суду.

О

Доброго дня. Підскажіть якщо дитина виїхала з матір'ю за кордон і їй виповнилось 18 років і навчається в навчальному закладі в Німеччині  ,мати і дитина  отримали захист в країні.Чи можливо подати на аліменти на батька? І яким чином?

Максим СелезньовАдвокат

Вітаю!

Ви без проблем зможете отримати аліменти на дитину після 18 років, яка продовжує навчання. Якщо дитина навчається у Німеччині, це не проблема. Головне що вам знадобиться, Довідка з навчального закладу. Якщо ви перебуваєте за кордоном, рекомендую послугу Аліменти під ключ, коли все повністю робимо ми.

Доброго дня. Підкажіть, будь ласка, якщо дитина (18 років) за кордоном, відвідує курси вивчення мови( тут вони прирівнюються до навчання у школі, 5 днів по 4 години) чи має право вона на аліменти? Чи обов'язково ВНЗ, бо планує навчатися далі, але це типу нашого ПТУ?  Дякую. 

Максим СелезньовАдвокат

Законом не встановлено, що продовження навчання дитиною старше 18 років має бути саме у ВНЗ. Тому можна подавати на стягнення аліментів у вашому випадку. Основне що знадобиться - Довідка з навчального закладу (із зазначенням періоду навчання) + переклад. Якщо потрібен зразок заяви або бажаєте скористатись нашою допомогою, пишіть нам у месенджери, контакти є на сайті.

Добрий день!
Підкажіть будь ласка, якщо дитині виповниться 18 років,а вона ще не закінчила школу, аліменти вже не виплачують?

Максим СелезньовАдвокат

Вітаю

Якщо дитина досягла 18 років і продовжує навчання, ви можете звернутись до суду із заявою про стягнення аліментів на дитину, яка продовжує навчання. Основне, що вам знадобиться - довідка з навчального закладу про навчання.

О

Олексій

Добрий день!  В рішенні суду про стягнення аліментів вказано: "стягнути на користь позивача, аліменти на утримання повнолітньої дитини , 05.09.2004 року народження, яка продовжує навчання, в розмірі 1/7 частини всіх видів його заробітку (доходу), починаючи стягнення з дня подання позовної заяви, а саме з 01 вересня 2022 року, і до закінчення останнім навчання у вищому навчальному закладі чи до досягнення ним двадцятитрьохрічного віку, - зважаючи на те, яка з зазначених обставин настане першою." 
Навчання згідно довідки з ВНЗ закінчується 30.06.25 року(освітній рівень бакалавр).
В той же час 23 роки дитині виповниться 05.09.2027 року. Дитина находится за кордоном і  навчається дистанційно, продовжувати навчатись після 23.06.25 не бажає.
Питання: коли і яким чином має припинитись утримання аліментів ?

Максим СелезньовАдвокат

У вашому випадку, виплата аліментів на дитину, яка продовжує навчання, має припинитись у звʼязку із закінченням навчання. Оскільки ця подія настає першою.

Добрий день. Чи можна дитина, яка досягла 18 років і продовжує навчання, але продовжує навчання на заочній формі в українському ВНЗ, але на польській програмі? Тобто вступили без зно, справу з єдбо не надає інститут.

Максим СелезньовАдвокат

Так, можете отримувати аліменти. Але для подання заяви до суду обовʼязково знадобиться довідка з ВНЗ про період навчання.