Відповідно до СК України, батьки зобов'язуються утримувати свого спадкоємця або спадкоємців до моменту досягнення ними віку 18 років (у деяких випадках - до 23 років при продовженні ним навчання у ВНЗ або неможливості фінансувати себе самостійно з різних причин). Не з усього прибутку за чинним законодавством можуть стягуватися виплати утримання дитини. З яких доходів не утримуються аліменти в Україні 2023 року ми розповімо детальніше.
З яких доходів не виплачуються аліменти
Аліменти стягуються з усіх варіантів доходів та преміальних нагород як на основному місці роботи, так і на робочому місці, на якому людина працевлаштована за сумісництвом. Також обов'язкові виплати на утримання можуть виплачуватись із стипендіальних, пенсійних, соціальних виплат та з допомоги. З повним переліком ви можете ознайомитись у відповідній ухвалі КМУ.
З яких прибутків не утримуються аліменти?
Відповідно до чинних нормативно-правових актів України, аліменти не стягуються з:
- компенсаційних коштів за невикористану працівником відпустку. Винятком є ситуація, коли людина отримує “відпускні” за кілька років під час звільнення;
- матеріальної допомоги на лікувальні процедури;
- фінансових коштів, які особа отримала у зв'язку із вагітністю;
- відрядження та компенсаційних грошей при переведенні на роботу в інший регіон;
- надбавок та інших виплат, які людина отримує замість добових;
- компенсаційних коштів, які отримують особа за знос речей;
- фінансової допомоги людям, які втратили можливість отримувати допомогу;
- одноразово виплачуваної допомоги, що виплачується при народженні малюка;
- державної матеріальної допомоги на похорон;
- декретних коштів та допомоги, яку отримують опікуни та/або піклувальники;
- допомоги з непрацездатності, пов'язаної з доглядом за дитиною, яка не досягла віку 14 років;
- субсидії.
Також не стягуються виплати на утримання військовослужбовців, співробітників ДСНС та МВС, а саме з виплати допомоги при звільненні.
У яких випадках аліменти не сплачуються?
Батьки позбавляються обов'язку утримувати дитину, якщо дохід останнього значно перевищує прибуток батька/матері, і цих коштів цілком достатньо задоволення базових потреб. Ще один варіант, при якому батько не повинен виплачувати гроші на утримання спадкоємця – оформлення на дитину нерухомого майна. У цьому разі батьки мають укласти договір про припинення стягнення аліментів і завірити його нотаріально. Дитина має право брати участь у подібній угоді, якщо її вік досяг 14 років.
Особливості виплати аліментів під час війни
Військове становище жодним разом не зняло з батька, який проживає окремо, обов'язок виплачувати кошти на утримання дитини. Навіть якщо платник втратив джерело прибутку, був звільнений або втратив місце роботи у зв'язку з військовими діями, це не позбавляє його обов'язку утримувати спадкоємця. Але все ж таки законодавчі норми дещо пом'якшилися:
- Стипендіальні, пенсійні кошти та заробітна плата тепер не можуть стягуватися примусово. Однак із цього положення є виняток, що примусове стягнення здійснюється, якщо боржником є громадянин країни-агресора.
- Виконавче провадження зупиняється на час війни і відновиться після закінчення.
- На тимчасово окупованих територіях виконавче провадження не здійснюється.
При цьому не варто забувати про пеню у разі прострочення виплат. Навіть якщо під час воєнного стану немає примусового стягнення, після закінчення війни боржнику доведеться виплатити всю заборгованість разом зі штрафами.